февраль, 2018 ел
дүшәмбе

Әлеге музыка коралларында уйнаучы сәнгать осталары бәйгесенең максаты — гармун һәм башка халык уен коралларында башкару осталыгын пропагандалау һәм үстерү, яшьләрне музыка-уен кораллары сәнгатенә җәлеп итү.Бәйгедә  тальянчылар, гармунчылар - 29 халык таланты катнашты. Бәйгенең нигезләмәсенә ярашлы, һәр бәйгече өч әсәр башкарды, репертуарны ирекле рәвештә үзе сайлады.Чыгышлар аерым башкаручылар, ансамбльләр номинацияләрендә бәяләнде. Район авылларыннан җыелган  иң өлкән башкаручы Олы Мишә  авылыннан 83 дистәне ваклаган Әлмөхәммәт абый Насибуллин һәм Алан авылыннан   тальянын  гомере буе сердәше иткән 82 яшьлек Шугаипов Гатият абый булды. Ә иң яшь гармунчыбыз Шәдке авылыннан  8 яшьлек Мухаметханов Айбулат иде.

2  февраль көнне Теләче урта мәктәбенең укучылары Сталинград сугышында Җиңүнең 75 еллыгына багышлап  Ватан өчен көрәшкән сугышчылар истәлегенә багышланган обелискка чәчәкләр салдылар. Теләче урта  мәктәбендә Сталинград сугышында Җиңүнең 75 еллыгына багышланган класс сәгатьләре үтте. Бу тарихи датага багышланган чаралар тарих, рәсем сәнгате һәм әдәбият дәресләрендә дә үтте. Сталинград сугышы 200 көн һәм төн дәвам иткән. Бу сугышта өлкәннәр дә, балалар да Җиңүне якынайту өчен үзләреннән зур өлеш керткәннәр. Халкыбызның батырлыгы күңелләрдә мәңге сакланыр.

Кичәдә өлкән буын китап укучылар, яшьләр,мәктәп яшендәге китап укучылар катнашты. Килгән барлык катнашучы тау шуды, төрле уеннарда үзен сынады.

Җыелышта Теләче муниципаль район башлыгы Зарипов И.Ф., Теләче районы оешма җитәкчеләре һәм авыл җирлекләре башлыклары катнашты. Очрашу барышында авыл җирлеге үзешчәннәре концерт программасы белән чыгыш ясады.

Бу чарада "Ак калфак"авыл иҗтимагый оешмасы татар хатын-кызлары катнашты. Әгәр хатын-кызлар үз милләтенә карата булган мәхәббәт хисен сакласа, татар халкы яшәр һәм югалмас. Нәкъ менә китапханә мәдәни мирасны җыя һәм саклый.

Шул унайдан, Сауш авылы китапханэсендэ язучыга багышлап стенд куелды. Стендта язучыных тормыш юлы хэм ижаты чагылдырылды, якыннарынын, иптэшлэренен хэм чордашларынын ана багышланаган канатлы сузлэре яктыртылды. Китапханэгэ килгэн хэр китап укучы шушы стенд белэн уку залында таныша ала.

Ул совет развечиклары һәм партизаннарының Бөек Ватан сугышында кылган батырлыклары һәм СССР Югары Советы Президиумы тарафыннан «Партизану Отечественной войны» медале оешуга 75 ел тулуга багышлап үткәрелде (1943 ел, 2 февраль). Китапханәдә совет чорындагы партизан – балалар турындагы әдәбиятны популярлаштыручы «Дети – герои Великой Отечественной войны» дигән презентация әзерләнде.