март, 2018 ел
дүшәмбе

Исполнительный комитет Тюлячинского муниципального района напоминает об ответственности работодателей за нарушение норм трудового законодательства – за невыплату заработной платы.

22-24 март көннәрендә Мамадышның Түбән Ошма авылында 2001-2003 елда туган егет-кызлар арасында көрәш буенча Татарстан Республикасы беренчелеге булып узды. Балалар спорт мәктәбе укучылары да әлеге ярышларда катнашты.

Рабит Батулла – күпкырлы әдип, төрле жанрларда иҗат итә. Ул психологик пландагы реалистик хикәяләре һәм юмор-сатира әсәрләре, күп кенә сәхнә әсәрләре, күләмле романнары белән укучыларга яхшы таныш. Киң җәмәгатьчелек аны татар халкының мәшһүр шәхесләре турындагы тарихи-әдәби документаль очерклар һәм Коръән тәфсиренә кагылышлы хезмәтләр авторы буларак та белә. Әлеге күргәзмәдә язучының куп кенә әсәрләре урын алды. Күргәзмәнең төп максаты әдип турында мөмкин кадәр күбрәк мәгълүмат бирү. Китапханәгә  килгән укучылар белән  күргәзмәгә күзәтү ясалды.

25 март көнне Шәтке авылы китапханәчесе “Балалар китабы – әкият дөньясы” дип исемләнгән әдәби дәрес үткәрде. Ул әлеге дәрестә Рус балалар язучысы ГХ.Андерсенның балачагы, иҗаты турында сөйләде. “Әкиятне беләсеңме?” дигән викторина үткәрде. Атналык дәвамында  балалар өчен кызыклы чаралар үткәрү дәвам итәчәк.

Шул уңайдан Урта Мишә авыл китапханәсендә “Халкыбызның игелекле ул” исемле китап күргәзмәсе куелды. Рабит Батулла әдәбиятның төрле жанрларында ижат итә. Иҗатының беренче чорында ул күбрәк курчак театры өчен яза.  Тирән эчтәлекле, актуаль проблемаларны чагылдырган «Кичер мине, әнкәй!», «Өчәү юлга чыктык», «Туйлар узгач», «Сират күпере», «Мин Америка ачтым» һ.б. драма әсәрләре тамашачы һәм укучы тарафыннан яратып кабул ителә. Рабит Батуллага 1985 елда «Татарстанның атказанган сәнгать эшлеклесе» дигән мактаулы исем бирелә. Әдәбият өлкәсендә ирешкән уңышлары һәм иҗтимагый эшчәнлеге өчен ул Гаяз Исхакый исемендәге һәм Татарстан Республикасының Габдулла Тукай исемендәге премияләренә лаеклы була.

Шигърият көне ул- шигырь сөючеләр, шигърияткә, шигырь сәнгатенә, матур сүзгә, поэтик образларга битараф булмаган   кешеләр бәйрәме.                      Китапханәгә килүчеләр үзләренең яраткан шигырьләрен укыдылар. Алар тарафыннан хәзерге заман авторларының һәм татар классик шагыйрьләренең шигырь юллары яңгырады. Ә китапханәче Бөтендөнья шигърият көне уңаеннан оештырылган “Шигъри тәлгәшләр”- исемле китап күргәзмәсенә күзәтү үткәрде.

Ярышта  Теләче, Олы Нырсы, Сауш, Иске Җөри, Югары Кибәхуҗа мәктәп командалары катнашты.Уен нәтиҗәләре түбәндәгечә:

1 урын: Теләче урта мәктәбе

2 урын: Олы нырсы урта мәктәбе

3 урын: Сауш төп мәктәбе

Баландыш авылы китапханәсендә “Синең уку билетың” акциясе бара. Анда  мәктәпкәчә яшьтәге балалардан башлап ветераннарга кадәр катнаша ала. Һәр укучы биредә электрон Бердәм уку билетына ия була. Бердәм укучы билеты белән Республиканың теләсә кайсы китапханәсеннән файдаланып була

Олы Мәтәскә авылы китапханәсендә ел буена үткәреләсе мәдәни чараларга план төзелде. Шуның берсе 24 март көнне мәктәптә үткәрелде. Ул чарада рус теле укытучысы Нурмөхәммәтова Э.И., укучылар һәм мәдәният хезмәткәрләре катнашты. Китапханәче укучыларны кыскача язучының тормыш юлы һәм китаплары белән таныштырды. Укучылар да үзләре белгән мәгълүмәт белән уртаклаштылар.