май, 2018 ел
сишәмбе

Юл ялгышларны кичерми, юл йөрү кагыйдәләрен төгәл үтәргә кирәк. Шул максаттан мәктәпкәчә төркем балалары тәрбиячеләре белән берлектә "Юлда йөрсәң өлгер бул, юл йөрү кагыйдәләрен бел! " дигән күмәк эш эшләделәр . Инде менә тиздән җәйге каникуллар башлана, шуңа күрә дә инде без зурлар балаларга аңлату эшләрен алып барырга тиешбез. Ә инде мондый күмәкләшеп эшләнгән эшләр һәрвакытта истэ кала, чөнки һәр бер бала үзенең өлешен керткән була.

Проект Татарстан Республикасы Президенты Аппараты, Хәйрия эшчәнлеге  мәсьәләләре буенча Республика советы, Татарстан Республикасы Мәдәният министрлыгы, Татарстан Республикасы Мәгариф һәм фән министрлыгы тарафыннан гамәлгә ашырыла. Мәдәни - белем бирү проекты "Укучының мәдәни көндәлеге" Республика бәйгесенең муниципаль этабында актив катнашканы өчен, Баландыш  авыл китапханәсенең актив китап укучылары  Мубаракшина Чулпан белән Мухаметшина Рәзиләләр Грамота белән бүләкләнде.

19  нчы   май   көнне Теләче урта мәктәбендә  яңа уку елында киләчәк беренче  сыйныф укучыларының ата - аналар җыелышы булып үтте. Башлангыч сыйныфларда директор урынбасары   В.Г. Мифтахова ата- аналарны мәктәпнең уставы  һәм яңа уку елында  беренче сыйныфларны  туплау узенчәлекләре белән таныштырды. Милли мәгариф буенча директор урынбасары  Д.Г. Фатхрахманова  беренче  сыйныф укучыларын туган телдә укыту, туган телдә укыту сыйныфларын  оештыру  мәсьәләләрен  яктыртып чыгыш ясады.

С начала этого года татарстанцы запросили в Едином государственном реестре недвижимости более 400 тысяч сведений. Из них более 350 тысяч  в электронном виде. Таким образом, 83% заявителей пожелали получить необходимую информацию не на бумаге, а в виде электронного документа.  Он заверяется электронной цифровой подписью и также легитимен, как и  бумажный.

Организаторами турнира являются Исполнительный комитет Сабинского МО ТРО ВПП «Единая Россия»,  Штаб Сабинского местного отделения ТРО ВОО «МОЛОДАЯ ГВАРДИЯ ЕДИНОЙ РОССИИ», Отдел по делам молодежи и спорту Исполнительного комитета Сабинского муниципального района.

Вакытында хәм сыйфатлы итеп, терлек азыгы әзерләү максатыннан, азык әзерләү  комбайннарын, хуҗалыкларның үзйөрешле хәм азык әзерләү комбайннарына дәүләт  техник карау графигы нигезендә,  2018 елның 24 майдан 30 майга хәтле район хуҗалыкларында үзйөрешле хәм азык әзерләү комбайннарына дәүләт техник карау уздырылачак.

Территориальный отдел Управления Федеральной службы по надзору в сфере защиты прав потребителей и благополучия человека по Республике Татарстан (Татарстан) в Сабинском, Мамадышском, Кукморском, Тюлячинском районах в период с 18.05.2018 г. до 25.05.2018 г. открывает «горячею линию» для населения, по вопросам общественного питания в общеобразовательных и дошкольных учреждениях в преддверии окончания учебного года и начала летних каникул.

19 май көнне Югары Кибәхуҗа урта мәктәбендә Пионер туган көненә багышланган, укучылар Сабантуе үтте. Укучылар бәйрәмен зур Сабантуйларның кече туганы дисәк тә була. Бәйрәмгә әзерлек берничә көн алдан башланды. Чигүле сөлгеләр бәйләгән колгалар тотып,авыл буйлап бүләк җыелды.. Сабантуйда капчык киеп йөгерү, кашыкка йомырка салып йөгерү,күз бәйләп әйбер кисү,катыктан акча эзләү, зур галош киеп йөгерү, чүлмәк вату,аркан тартышу,таяк көрәштерү һәм башка күнелле уеннар оештырылды. Хәрбер уенннан сон җиңүчеләр билгеләнеп бүләкләр тапшырылды. Бәйрәм ахырында укчылар шашлык һәм коймак белән сыйландылар.

Әти-әниләр 2017-18 уку елына куйган укыту- тәрбия эшләре белән, җәйге чорны оештыру планнары, максатлары белән таныштылар, балалар сәламәтлеген саклау темаларын кузгалттылар. Презентация формасында тәрбиячеләр ел буе балалар белән эшләүнең нәтиҗәләрен күрсәттеләр. Әти-әниләргә группа тормышына ярдәм иткән өчен рәхмәтләр белдерелде, алга таба да бергә-бергә әшләргә дигән максат куелды.

18 май  көнне Казан шәһәрендә “Без бергә” республикакүләм балалар халык иҗаты фестиваль-конкурсы булып үтте. Фестивальдә Кече Кибәхуҗа төп мәктәбенең өстәмә белем бирү педагогы Шаипова Р.И. җитәкчелегендә “Стиль һәм мода” түгәрәгенә йөрүче бертөркем укучылары  катнашты. Яшь модельерлар үзләренең милли төсмерләр белән тегелгән киемнәрен күрсәттеләр һәм “Мода театры” номинациясендә I дәрәҗә Диплом белән бүләкләнделәр. Котлыйбыз!