февраль, 2017 ел
пәнҗешәмбе

Татарстан Республикасы үзйөрешле машиналар хәм башка төр техниканын техник торышына кузәтчелек идарәсе боерыгы нигезендә агымдагы елнын 16 январеннан «Кар чанасы» операциясе игълан ителде. Әлеге чара үзйөрешле техникаларны куллану вакытында хокук бозуларны кисәтү юнәлешендә кертелә хәм 28 февральгә хәтле дәвам итәчәк.

Операция барышында техниканы теркәү кагыйдәләре хэм ана техник карау уздыру әзерлеге утәлешенә аерым игътибар биреләчәк.

Хәзерге вакытка 8 берәмлек кар чанасы тикшерелгән хәлдә. Теркәү кагыйдәсен хәм теркәлмәгән техниканы көнкурештә кулланган өчен 2 берәмлек административ беркетмә төзелде.

Управление Роспотребнадзора по Республике Татарстан (далее-Управление) доводит до Вашего сведения, что Главным государственным санитарным врачом Российской Федерации принято Постановление от 24.01.2017 № 7 «О приостановлении розничной торговли спиртосодержащей непищевой продукцией».

Тәҗрибә уздыру барышында  балаларның хәтере арта, фикерләү, анализлау һәм  чагыштыру, нәтиҗә ясау  кебек процесслар  активлаша. Балалар үзләренең кызыксынучанлыкларын  күрсәтәләр, үзләрен галим, эзләнүче, ачышлар ясаучы кеше буларак хис итәләр. Бу балаларда образлы фикерләү хас икәнен аңлата.Һәр балага да үз тәҗрибәсен үздыру бик мөһим. Бала күзәтүче буларак карап кына торырга түгел, ә  барысын да үзе, үз куллары белән эшләргә тиеш. Бүген Теләченең беренче номерлы балалар бакчасының мәктәпкәчә әзерлек төркеме балалары да шикәр белән тәҗрибә үткәреп, аның  үзлекләре турында күп кенә кызыклы мәгълүматләр белеп, нәтиҗәне дә үзләре ясадылар.

Кече яшьтәге мәктәп  укучылары белән    ” Кеше һәм табигать" дигән экология сәгате уздырылды .Чараның максаты: туган якны өйрәнү, Ватанга мәхәббәт, әйләнә-тирәгә, табигатькә сак караш тәрбияләү иде, китап күргәзмәсе янында күзәтү үткәрелде.

Яңа әсәрләр ойрәнә башладылар. Оркестр составына ике яңа укучы остәлде. Алдагы концертларда чыгыш ясау очен әзерлек эшләре бара.

Тәрбияче һөнәрләр турында бик күп төрле хикәяләр, шигырьләр укыды. Бала кечкенәдән үк һөнәр сайлау турында уйлана башлый.  Баланың кызыксынуы, фикерләре белән әти-әниләр, тәрбиячеләр гел танышып торалар, зур этәргеч, төпле киңәшләр бирәләр. Нинди генә һөнәр булса да, алар кирәкле. Бүген тәрбияче балалар белән агач эшкәртү цехына барды һәм андагы эшнең бик катлаулы, авыр хезмәт икәнен аңлатты. Кеше дөрес һөнәр сайласа гына, үзенең куйган максатларына ирешә  ала, зур шәһес буларак формалаша.

Җыелышта Теләче муниципаль районы башлыгы Зарипов Ильдус Фатихович, Теләче районы оешма җитәкчеләре һәм авыл җирлекләре башлыклары катнашты. Очрашу барышында авыл җирлеге үзешчәннәре концерт программасы белән чыгыш ясадылар.

Нəрсə соң ул намус, бармы ул, кайда туа, кеше өчен кирəкле сыйфатмы кебек сорауларга җавап табу уңаеннан 31 гыйнвар көнне Урта Мишә авыл китапханәсендә “Намуслы кешене сатып алып булмый”исемле әхлак дәресе үткәрелде. Намус, аны тотып та, ашап та, күреп тə, иснəп тə карап булмый. Аны бары кешенең йөрəге тоя, сизə. Намус турында татар халкында бик үтемле əйтемнəр бар. Әңгәмә барышында мәкальләр белән дә таныштык. Һəркайсыбыз намуслы һəм бəхетле булып яшик.