октябрь, 2017 ел
җомга

Шахмат буенча ярышларда 2003-2004 елгы егетләр hәм кызлар катнашты.Барлыгы 12 мәктәбеннән 49 укучы катнашты.

Бүген зурлар төркеме баллалары милли татар костюмнары белән таныштылар. Мондый әңгәмәләр  милли  хисләр  формалашуга, аларның  культурасын  өйрәнүгә,  милли горурлык  тәрбияләүгә ярдәм итәләр, туган илгә, туган җиргә, туган табигатькә, туган  телгә  мәхәббәт  тәрбиялиләр.

16 октябрь көнне Субаш авылы китапханәсендә, Пенза өлкәсенең балалар һәм яшьүсмерләр китапханәсе тарафыннан оештырылган «Китапханәдә Лермонтов поэзиясе көне”  уңаеннан, китапханәдә “Величайший юноша Вселенной” дип аталган күргәзмә оештырылды. Көн дәвамында китап укучылар атаклы язучының әсәрләре һәм аның биографиясе, кызыклы мәгълүматлар белән таныштылар. Шулай ук язучының иҗатына  багышланган күргәзмә - кроссворд та эшләнде.

Безнең Шәтке балалар бакчасында белем бирү, хезмәт тәрбиясе белән бәйләнеп бара. Зурлар төркеменә йөрүче балалар, тәрбияче апалары белән чәчәк орлыклары җыйдылар,орлыкларны киптерергә коры урынга урнаштырдылар. Киләсе уку елында да бакчабыз чәчәккә күмелер дип ышанабыз.

Кече Кибәхуҗа төп мәктәбендә Олы Кибәхуҗа башлангыч мәктәбе белән берлектә башлангыч сыйныфлар атналыгы бара.  Укучылар белән төрле мавыктыргыч, кызыклы , белемнәрне сыйный торган, тәрбияви  чаралар үткәрелә.16 октябрь көнне 2-4 сыйныфларда матур язу  конкурсы үткәрелде. Иң матур һәм пөхтә язучы укучылар дип Гимадиев Илсаф һәм Саттарова Әдилә билгеләнде.

Тәрбияче китапны ачып, укый башлагач та рәсемнәрен карыйлар, төп геройлар белән кызыксына башлыйлар. Ә соңыннан инде әлбәттә режим моментларында әкиятне сәхнәләштереп карыйлар. Балалар әкиятне рус һәм татар телләрендә сөйләргә өйрәнәләр.

Тәрбияче белән балаларның әкият сәхнәләштерүе бик күп нәрсәләргә өйрәтә . Олылар белән кечкенәләр арасындагы мөнәсәбәтләр, үз-үзеңне дөрес тоту кагыйдәләре ныгытыла, дөрес итеп, сәнгатьле сөйләргә өйрәнелә, шулай ук халык аваз иҗатына мәхәббәт хисләре тәрбияләнә.

В Баландышской основной общеобразовательной школе был проведен  семинар учителей русского языка и литературы Тюлячинского района на тему «Современное учебное занятие. Аспекты». В рамках семинара был показан открытый урок русского языка в 8 классе «Составное именное сказуемое» (Хасаншина Р.Ф), внеклассное мероприятие «Русская ярмарка». В конце семинара  за круглым столом учителя обсудили  вопросы, касающиеся преподавания русского языка.

Чара барышында балаларга Шармыш авылының килеп чыгу тарихы сөйләнде.Туган якка багышланган кроссворд тәкъдим ителде.  Китапханәдә бу көнгә багышлап «Здесь край моих отцов и дедов» исемле күргәзмә эшләнде. Мондый чаралар яшьүсмерләргә туган як турындагы белемнәрен тагын да арттырырга ярдәм итә.

Алар «Татарстан – безнең уртак йортыбыз» презентациясе ярдәмендә республика буенча виртуаль мәдәни сәяхәт кылдылар, туган ягыбызның борынгы тарихы, музейлар һәм театрлар, китаплар һәм китапханәләр, танылган бөек язучыларыбыз һәм мәдәният әһелләре белән таныштылар. Балалар күтәренке кәеф белән тарихи үткәнебезгә чумып республикада яшәүче халыкларның гореф - гадәтләре һәм мәдәнияте белән таныштылар.

Кичәнең максаты: булачак солдатларны армия сафларына әзерләү, үз-үзеңне тоту  кагыйдәләрен аңлату, патриотик тәрбия бирү иде. Кичәне Теләче җирлекара китапханәләр директоры Дәүлиева Ризидә Миннехан кызы ачып җибәрде.