июль, 2024 ел
чәршәмбе

Ел саен 3 июльдә Россиядә автоинспекция хезмәткәрләренең һөнәри бәйрәме билгеләп үтелә — Россия Федерациясе Эчке эшләр министрлыгының ЮХИДИ көне, яисә Россия ГАИ көне, бүген Теләче 3 нче номерлы  балалар бакчасының мәктәпкәчә яшьтәге төркем тәрбияләнүчеләре Россия Эчке эшләр министрлыгының Теләче районы буенча ЮХИДИ дәүләт инспекторы, өлкән лейтенант Л.Т.Киямовны, Россия Эчке эшләр министрлыгының Теләче районы буенча Дәүләт автоинспекциясе бүлеге инспекторы, полиция майоры С.Т.Каюмовны һөнәри бәйрәмнәре белән котладылар.

Һәр халыкның үз традицияләре, бәйрәмнәре, уеннары бар. Безнең республикада зур һәм әһәмиятле бәйрәмнәрнең берсе булып Сабантуй  санала. Сабантуй-кыр һәм чәчү эшләренең тәмамлануын бәйрәм итү, анда милли җырлар һәм биюләр, шаян конкурслар һәм спорт ярышлары тынмый.

Ә җәйне китап белән үткәрү - тагын да кызыклырак! 2 июль көнне Югары Кибәхуҗа авылы китапханәсендә, җәйге каникул чорында, "Җәй китап белән күңелле" исемле җәйге уку программасы эшләде.  Китапханәче балаларның буш вакытларын файдалы үткәрү максатыннан әдәби сәяхәтләр, кычкырып укулар, укылган китаплар буенча фикер алышулар, викторина, кызыклы уеннар оештырды. Ачык һавада уку файдалы гына түгел, кызыклы да, уңайлы да.

Бөтен дөньяда Михаил Ломоносов, Дмитрий Менделеев, Сергей Королев һәм башка бик күп галимнәр билгеле. Аларның тырышлыгы белән ил кешелек цивилизациясенең күренекле ачышлары һәм уйлап табулары ватанына әверелде. Казаклар авылы китапханәсе авыл клубы белән берлектә укучылар өчен “Бөек галимнәр һәм аларның ачышлары” дип исемләнгән танып белү сәгате үткәрде. Китап күргәзмәсендә безнең тормышыбызга нык тәэсир иткән һәм хәзерге дөньяның йөзен билгеләгән ачышлар һәм уйлап табулар турында китаплар, шулай ук танылган галимнәр һәм язучыларның биографияләреннән ачык фактлар тәкъдим ителде. Укучылар Россия галимнәренең күп кенә яңа исемнәрен белделәр.

Баландыш авылы  китапханәчесе Миләүшә Нәҗипова мәктәпкәчә һәм кече мәктәп яшендәге балалар белән  авылның яңа чишмәсе «Данияс-Ильяс» чишмәсенә экскурсия оештырды. Ул балаларга чишмә тарихы, суның файдалы үзлекләре һәм чишмә территориясендә үз-үзеңне тоту кагыйдәләре турында сөйләде. Балалар рәхәтләнеп салкын чишмә суын эчтеләр, хәрәкәтчән уеннар уйнадылар.

Коррупция – хәзерге заман җәмгыятебезнең кичекмәстән хәл итүне таләп итә торган иң җитди мәсьәләләрнең берсе. Бүген коррупцияга каршы тору, профилактик чаралар – зур һәм мөһим проблемаларның берсе.

Беркем өчен дә сер түгел, нәкъ менә уку кешенең белеменә, хәтеренә ярдәм итә, сүзлек запасын киңәйтә, сөйләмне үстерә, кызыксыну уята. Ә иң мөһиме-кычкырып уку безне китапларны яратырга өйрәтә. Яшьләр көне уңаеннан Айдар авыл китапханәсе яшүсмерләр һәм яшьләр арасында кычкырып уку буенча «2024 секунд уку» чемпионаты үткәрде.

Аның барышында балалар һәр журналның кабатланмас стиле барлыгын белделәр. Балаларга аеруча уенлы, ребуслы, кроссвордлы журнал битләре ошады. Алар әкият викторинасы сорауларына бик теләп җавап бирделәр, табышмакларны чиштеләр. Чара күңелле һәм белемле узды, һәр катнашучы уку өчен журнал сайлады.

Ул балаларга Бөек Ватан сугышы елларында батырлыклары өчен иң югары бүләккә - Герой исеменә лаек булган малайлар һәм кызлар турында сөйләде. Чара "Зур сугыш геройлары" күргәзмәсендә тәкъдим ителгән китапларны тәкъдим итү һәм аларга күзәтү белән үрелеп барды. Балалар С.Алексеев әсәрләре, пионер-геройлар турында китаплар сериясе, Бөек Ватан сугышы турында җыентыклар һәм башка материаллар белән таныштылар.

Очрашуда балалар заманча әдәбиятның яңалыклары белән таныштылар, үзләренә ошаган китаптан өзекне кычкырып укыдылар. Китапханәчеләр балаларга кычкырып укулар ярдәмендә фикерләрне җиңел һәм төгәл итеп  өйрәнергә мөмкинлек биргәнен, сүз запасын арттырырга, дикцияне, интонацияне, сөйләмнең дөреслеген яхшыртырга ярдәм иткәнен сөйләделәр.