июль, 2017 ел
чәршәмбе

Китапханәче Гильмутдинова Р. балаларны авылдашыбыз Дания Гайнетдинова  иҗаты белән таныштырды, хикәяләренә күзәтү ясады. Шулай ук Теләче районыннан  чыккан язучыларның  китапларыннан төзелгән  «Туган якның энҗе бөртекләре» дип исемләнгән китап күргәзмәсенә күзәтү ясалды. Балалар бик теләп китаплар белән таныштылар.

19 нчы апрель көнне иртәнге 7.00 сәгатьтә хакимиятнең утырышлар залында Теләче муниципаль район Советының чираттагы 16 нчы утырышы узды. Утырышны муниципаль район башлыгы урынбасары Фәтхуллин Айрат Гилванович алып барды. Утырышның көн тәртибендә 5 мәсьәлә каралды.

Кемдер сәяхәт итергә, кемдер бәйләргә, ә кемдер китаплар укырга ярата. 19 июль көнне Теләче үзәк китапханәсенең уку залында «Отдыхаем с книжкой» исемле китап күргәзмәсе эшләнде. Күргәзмәгә төрле эчтәлектәге китаплар куелды. Барлык китап яратучыларны да китпаханәдә көтеп калабыз!

Балаларабыз борынгы чорлардан алып,  бүгенге көнгә кадәрге экспонатлар – тормыш-көнкүреш әйберләре, халыкның кием-салымы, эш кораллары, өй җиһазлары белән таныштылар. Фронттан язган хатлар, газета хәбәрләре, хәрбиләрнең фоторәсемнәре, шәхси әйберләре, илебез тормышында булган һәр вакыйгага карата җирле документларны, язмаларны балалар  кызыксынып карадылар. Үз чиратыбызда 3нче балалар бакчасы коллективы исеменнән, музей хезмәткәрләренә эчтәлекле экскурсия өчен  рәхмәт әйтеп, эшләрендә уңышлар теләп калабыз.

17 июль Иске Җөри мәктәбенең “Ялкын” ял һәм хезмәт лагерендә, балигъ булмаганнар эше буенча комиссияның җаваплы сәркатибе Ханафиева М.Ф белән берлектә, балигъ булмаган балалар эше буенча инспектор Шакиров Ф.М. тарафыннан тәрбия чарасында, юл йорү кагыйдәләре, тәртипсезлек, җинаять кылу һәм аның очен җәза тоту хакында әңгәмә үткәрелде. Очрашу азагында укучыларга “Яшүсмер һәм җинаять” дип аталган белешмә өләшенде.

17 июль көнне Теләче муниципаль районы ҖЧҖ «Агролак» хуҗалыгында ашлык  җыю комбайннарына дәүләт техник карау үткәрелде.

Ашлык җыю комбайннарын техник карау үткәргән вакытта, механизатор белән  тәэмин ителүве, тракторист - машинист таныклыгы булувы, комбайнның  документлары хәм йөртү рөхсәте тикшерелде.

Тәрбиячеләр балалар белән мавыктыргыч әңгәмәләр алып бардылар. Әңгәмә барышында сәламәтлек өчен кояшның файдасы һәм зыяны турында сөйләнелде. Балаларның кояш турында күзаллаулары кинәйтелде, аның иң төп функцияләре-яктырту һәм кыздыру турында сөйләшенде.
Кояшның табигатькә һәрвакытта да файда китермәве турында - кояш астында озак торган вакытта тән тиресе пешергэ, башка эссе кагуы, урманнарда янгын чыгу куркынычы булуын, кырларда, болыннарда чирәмнәр коруы турында сөйләшенде. Балалар кызыксынып, игьтибар белән тыңладылар, сорауларга җаваплар бирделәр.Тәрбияче апалары белән берлектә балалар саф һавада кояшны күзәтте. Асфальтта акбурлар белән кояш  рәсеме ясалды. Дидактик һәм хәрәкәтле уеннардан: "Кояшны яса", "Кояш һәм яңгыр", "Көн һәм төн" уйналды. Балаларга "Кояш илендә"бик тэ ошады.Алар бик кәнагать калдылар.

Балаларга, Ватанны ярату, Ватанга хезмәт итү төшенчәләре аңлатылды. Балалар полиция бүлекчәсендә оештырылган музейны күрделәр, патруль автомобилендә утырып карадылар. Соңыннан  Россия эчке эшләр министрлыгының Теләче районы ЮХИДИ бүлеге җитәкчесе, полиция өлкән лейтенанты Кәримуллин И.Х. балаларга сораулар биреп викторина оештырды, балалар актив, сорауларга җавапларны төгәл эйтэ алдылар.

Экскурсия балаларга “Добрая дорога детства” дигән газеталарны тарату белән тәмамланды.

Балалар өчен җәй – күңелле ял вакыты. Җәйге ялны күңелле дә, файдалы да итеп уздыру, табигатькә, әйләнә - тирәгә сакчыл караш тәрбияләү максатыннан, 13 июль көнне, Айдар авыл китапханәчесе мәдәният йорты директоры белән берлектә табигать дөньясына экскурсия оештырдылар. Экскурсия барышында балалар  дару үләннәре белән таныштылар, үзләре өчен бик күп яңа һәм файдалы әйберләр ачтылар, туган якның үсемлекләре, хайваннары турында әңгәмә кордылар, урман дөньясына кагылышлы табышмаклар чиштеләр. Җәйге аланда кызыклы китаплар укып, әдәби геройлар белән таныштылар. Экскурсия балаларның җитез, тапкыр, күңелле уен программасы белән тәмамланды,балалар өчен файдалы ял булды.

2017 елның 14 нче  июль көнендә Теләче урта мәктәбенең укучылары VI  халыкара яшьләр Форумына катнашу өчен Биләргә  барып кайттылар. Яна технологияләрне өйрәнүгә , профессияләр сайлауга  багышланган  беренче смена Теләче районының талантлы балаларына  кызыклы "Сәләт" илендә сәяхәт итәргә  мөмкинлеген бүләк итте.